Genel Açıklama

ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI ARASI MATEMATİK YARIŞMASI

Atılım Üniversitesi Matematik Bölümü ve Arf Matematik Kulübü 2015-2016 eğitim-öğretim yılında düzenleyeceği orta öğretim kurumları arasındaki  VII. Matematik Yarışması Eleme’si 24 Şubat 2016 tarinhinde saat 10:30 ’da ve Final’i 2 Mart 2016 tarihlerinde saat 10:30’da yapılacaktır. Yarışmaya Ankara il sınırları içinde bulunan tüm ortaöğretim kurumları katılabilir.

1. Yarışmanın Amacı

Orta öğretim kurumları öğrencilerine matematik sevgisinin aşılanması, matematiğin eğlenceli dünyasından örnekler gösterilmesi, öğrencilerin bilgilerini değerlendirmeye katkı sağlanması ve özgüvenlerinin artırılması, öğrencilere üniversite ortamının tanıtılması, okullar arasında yarışma sebebiyle sosyal bir ortam oluşturulması ve Atılım Üniversitesi ile öğrenciler ve okullar arasında bir köprü kurulmasıdır.

2. Yarışma İçeriği

Yarışmada sorulacak sorular Matematik, Geometri ve Analitik Geometri derslerinden Milli Eğitim Bakanlığı’nca belirlenen 9., 10. ve 11. sınıfların konularının kapsamında olacaktır.

3.   Yarışma Takımları

Okullar yarışmaya, kayıtlı öğrencilerinden oluşan 3’er kişilik takımlarla katılacaktır. Final yarışmasına okulların kendi öğrencilerinden izleyici olarak (40 öğrencilik) bir grup oluşturup, yarışma salonuna getirmeleri beklenmektedir.

4.   Başvuru

Başvurular, açıklanan tarihler arasında http://my.atilim.edu.tr/basvuru adresinde bulunan online başvuru formunun doldurularak yapılır.

5.  Yarışma İşleyişi

Yarışma Eleme ve Final olmak üzere iki aşamadan oluşur. Eleme’de okullar aynı/ayrı salon(lar)da aynı anda yarışır. Bu aşamada okullara 10 soru sorulur ve 60 dakika içinde bu soruların detaylı çözümlerini kendilerine verilen yanıt kağıtlarına yazmaları istenir. Eleme sınav sonuçlarının jüri tarafından değerlendirilmesinden sonra ilk sekiz(8) sırayı alan okullar bir hafta içinde ilan edilir ve bu okullar Final yarışmasına katılmaya hak kazanır. Final yarışması jüri ve izleyicilerin bulunduğu bir salonda yapılır. Final yarışmasında her soru sırasıyla takımlara sorulur ve puanlama yapıldıktan sonra diğer soruya geçilir.

6.   Yarışma Sonrası ve Ödüller

Yarışmaya katılan tüm öğrencilere ve tüm okullara hediyeler ve finaldeki yarışmacılara madalya, katılım belgesi ile derecelerine göre ödüller, ayrıca okullara da plaket verilecektir.