Yarışma Yönergesi

ATILIM ÜNİVERSİTESİ

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI ARASI

IX. MATEMATİK YARIŞMASI

YARIŞMA YÖNERGESİ

Genel Kurallar

1.    Atılım Üniversitesi, Matematik Bölümü  ve ARF Matematik Topluluğu tarafından düzenlenen Ortaöğretim Kurumları Arası MATEMATİK YARIŞMASI’na Ankara il sınırları içinde bulunan tüm ortaöğretim kurumları katılabilir.

 

2.    Yarışmaya okullar üç öğrenci ile katılabilirler. Okulları temsilen bir danışman öğretmen (Matematik öğretmeni) yarışma ekibine eşlik eder.

 

3.    Yarışma ekibini oluşturan öğrencilerin ve danışman öğretmenin isimleri başvuru formunda belirtilir.

 

4.    Bir öğrenci Matematik, Fizik ve Kimya yarışmalarından yalnızca bir tanesinin ekibinde yer alabilir. Örneğin, Matematik  yarışması ekibinde yer alan bir öğrenci Kimya ya da Fizik yarışmasına katılamaz.

 

5.    Başvurular ilan edilecek tarihler arasında,  yarışma internet sitesinde (http://my.atilim.edu.tr) yer alacak başvuru formunun doldurulması yoluyla yapılır.  

 

6.    Yarışma eleme ve final olmak üzere iki aşamadan oluşur. Eleme sınavı sonucunda ilk sekiz sırayı alan okullar finalde yarışmaya hak kazanır.

 

7.    Final sınavı sonucunda dereceye giren okulların öğrencilerine ve danışman öğretmenlerine ödüller verilir.

 

8.    Yarışma hakkındaki tüm duyurular yarışmanın internet sayfasında (http://my.atilim.edu.tr) ve Atılım Üniversitesi ana internet sayfasında (http://atilim.edu.tr/yarisma) ilan edilecektir.

 

 

 

I. Aşama: Eleme

1.   Tarih: 4 Nisan  2018 Çarşamba saat 10:30

2.   Bu aşamada soru sayısı 10, cevaplama süresi 60 dakikadır.

3.   Bütün okullar kendilerine aynı anda verilen soruları detaylı yazılı, tek bir cevap olarak cevaplar ve o soruya ait cevap kağıdına yazar.

4.   Sınav sonunda sınav görevlileri bütün takımların cevap kağıtlarını toplar.

5.   Cevaplar 3 gün içinde jüri tarafından değerlendirir ve ilk sekiz (8) sırayı alan okullar Matematik yarışmasının  http://my.atilim.edu.tr  ve Atılım Üniversitesi Matematik Bölümü’nün http://math.atilim.edu.tr internet adreslerinde  ilan edilir.

6.   Eleme aşaması sonunda ilk sekiz (8) sırayı alan okullar finalde yarışmaya hak kazanır.

7.   Finale katılmaya hak kazanan okullar final günü, takımlarına destek vermek üzere 40 kişilik izleyici grubu ile katılabilirler.

II. Aşama: Final

1.    Tarih: 11 Nİsan 2018 Çarşamba saat 10:30.

2.   Her okul üzerinde okul isminin bulunduğu masada oturur.

3.   Soruları, yarışmacılar masalardaki ekranlarda, izleyiciler de perdede görebilir.

4.   Her soru için yanıtlama süresi 3 dakikadır.

5.   Yanıtlama süresinin bitimine 10 saniye kala sistem sesli uyarı verir.

6.   Yarışmacıların yanıtlarını süre bitmeden önce o soru için hazırlanmış olan yanıt kağıdına yazmaları gerekir.

7.   Süre bitiminde yanıtlar jürinin görebileceği şekilde kaldırılır  ve sunucuların açıklamalarıyla yüksek sesle okunur. Yanıtın olmadığı durumlarda boş yanıt kağıtları jürinin görebileceği şekilde kaldırılarak “yanıt yok” denmesi gerekir.

8. Soruların puanlamaları o soruya doğru yanıt veren takımların sayısına göre değişiklik gösterir. Buna göre; Her bir sorunun puanı p, o soruya doğru yanıt veren ekiplerin sayısı n (n>0) olmak üzere, p=18-n şeklinde hesaplanır.

9. Takımlar arasında puan eşitliği nedeniyle ilk üç  takımın belirlenememesi durumunda; eşit puanlara sahip takımlara, eşitlik  bozulana kadar 5 soru ile sınırlı olmak üzere yedek sorular sorulur. 5 yedek soru sonunda da eşitliğin bozulmaması durumunda; takımların eleme sınavlarında aldığı puanlar dikkate alınarak sıralama belirlenir. 

10. Final yarışması canlı olarak  http://atilimtv.atilim.edu.tr/ adresinden yayınlanır.